Should schools sell junk foods? I think that schools shouldn’t sell junk food because it could cause health problems like diabetes or obesity. Another reason why I think they should not sell junk foods is because there is a ton of sugars in junk foods and sugars make you hyper and energetic. That is why I think they should not sell junk foods.
I do think that schools should sell some junk foods to fundraise for other necessities like camp,trips, etc. I think that they should sell little bags of lollies and little bags of chocolate. I think that they should be able to sell hot junk foods like little bags of hot chips and sausage sizzles. I think that a little bit of junk food is allowed, just not a lot of junk food.
They should sell junk foods once per week so that students can have some junk foods not a lot. The reason why I think that students should have some junk foods is because students need some sugars in their body. I think that junk foods should be sold at lunchtime so that when students get energetic and hyper they will be able to run it all off during lunchtime.
Schools should set the price of junk foods to $2 per bag because if you put it too expensive no one would buy so that would mean you would have no money to go on trips,camp and other stuff. If you put it too cheap too many students would buy the junk food so you would be out of junk food for the other students in line then they would be sad and angry at you for not buying enough so that would be bad. That is why I think that schools should sell junk food for $2.
I think that we should have a limit on how much money a student should bring. I think the max per student is $5 because puting it higher would mean that students would get too hyper and energetic for teachers to control. That is why I think that schools should sell less junk foods.